هنر و ادبيات باستان

سايت“Voice of the Shuttle ” منابع مختلفي در باره ادبيات كهن را به مراجعه كننده معرفي مي‌كند. اين سايت حاوي اتصال به بيش از پانصد سايت ديگر از جمله منابع كلاسيك عمومي، منابع زبان، منابع تاريخ و فرهنگ، منابع ادبيات، منابع فلسفه و همچنين مجلات مرتبط مي‌باشد.

http://humainities.ucsb.edu/shuttle/classics.html

درباره تاريخ و فرهنگ يونان باستان مي‌توانيد اطلاعات فراواني از اينترنت به دست آوريد. ازجمله منابعي كه در اين زمينه قابل دسترسي مي‌باشد، سايت Perseus Progect است. در اين سايت اطلاعات بيشماري در قالب متن و تصوير درباره فرهنگ و زندگي يونانيان باستان را خواهيد يافت. ابزار جديدي نيز در اين سايت براي جستجوي موضوعي به آن اضافه شده است.

http://www.perseus.tufts.edu/

فهرستي از منابع هنر كلاسيك و تاريخ تمدنهاي گذشته به همراه ليستي از مجلات و انجمنهاي مرتبط با آن را مي‌توانيد در سايت CLSSICS SUBGECT GUIDE بيابيد. در اين آدرس بويژه راجع به هنر در دنياي قديم مي‌توانيد اطلاعات كسب كنيد.

http://www.ualberta.ca/

منابع علوم كلاسيك و تاريخ كهن در دانشگاهها، كالج‌ها و مدارس بر اساس موقعيت جغرافيايي و كشورهاي مختلف به صورت كاملاً ساده و سهل‌الوصول، دسته‌بندي شده و در آدرس زير ارائه مي‌شود. در اين آدرسها ضمناً مي‌توانيد، انجمنها و مراكزي كه در زمينه‌هاي كلاسيك فعاليت دارند را ملاحظه كنيد.

http://lcweb.loc.gov/global/classics/clasuniv.html

انجمن زبان شناسي آمريكا (APA) در اينترنت يك سايت ايجاد كرده و در آن به ارائه مطالب مختلفي همچون سرويسهاي ارائه شده توسط APA  و نحوه استفاده از آنها، مجلات منتشر شده توسط APA و گزارش سيمنارهاي برگزار شده نموده است. در اين سايت درباره كليه فعاليتهاي APA مي‌توانيد، مطالب جالبي به دست آوريد.

Http://scgolar.cc.emory.edu/scripts/apa/apa-menu.html

جستجو و يافتن اطلاعات در باره شهرهاي يونان باستان از روي نقشه كار بسيار جالبي است كه در سايت Bouleuterion امكانپذير مي‌باشد. با مراجعه به اين سايت، يك نقشه از يونان قديم بر روي صفحه ظاهر شده و شما مي‌توانيد با انتخاب نقاط مختلف آن، به اطلاعات كاملي درباره نقطه مزبور دست يابيد.

Http://www.fhw.gr/progects/bouleuterion/en/

در باره شهر “پومپي” تحقيقات زيادي انجام شده نتايج بخشي از اين تحقيقات را مي‌توانيد در اينترنت و در آدرس زير بيابيد.

http://gefferson.village.virginia.edu/pompeii/page-1.html

رومي‌ها، زندگي و آداب و سنن آنها همواره موضوع جالبي براي تحقيق و بررسي بوده است. “داويد‌موور” بخشي از نتايج تحقيقات خود را در اين باره در يك سايت اينترنت قرار داده است.

http://burgoyne.com/pages/davmoor/

نقاشي‌هاي به جاي مانده بر روي ديوارها كه توسط رومي‌ها كشيده شده‌اند يكي از منابع خوب براي تحقيق درباره آنها است. به همين مناسبت در سايت ROME WALL PAINTINGS ، بخشي از اين تصاوير به همراه مطالب و منابع فراوان تحقيقي ديگر در دسترس مراجعه كننده قرار مي‌گيرد.

http://www.emory.edu/carlos/odyssey/rome/painting/html

اگر داستاني را كه در سايت the REAL STORY ارائه شده است مطالعه كنيد، در خواهيد يافت كه چرا المپيك‌هاي امروزي نيز مانند گذشته، چندان جنبه حرفه‌اي ندارند. همچنين با مراجعه به اين سايت ممكن است پاسخ بسياري از سؤالات خود در باره المپيك را بيابيد.

http://www.upenn.edu/museum/olympics/olympicintro.html

شايد علاقمند باشيد راجع به جنگهاي يونانيان و ايران در ادوار گذشته، اطلاعاتي به دست آوريد، بنابراين بهتر است عجله كنيد و به سايت Warfare in the Ancient World سري بزنيد. در عين با مراجعه به اين سايت مي‌توانيد راجع به ساختار نظامي ارتش يونان باستان و آلكساندر كبير نيز اطلاعات كسب كنيد.

http://www.ancientsites.com/

علوم مختلف از جمله پزشكي در بين يونانيان باستان بسيار مورد توجه بوده است. در همين رابطه نيز سايتهاي فراواني در اينترنت وجود دارند كه مي‌توانيد با مراجعه به آنها، اطلاعات بسيار جالب توجهي را بدست آوريد. نمونه‌اي از اين سايتها كه به علوم مختلف يوناني مانند رياضيات، اخترشناسي و فلسفه مي‌پردازد را مي‌توانيد در آدرس زير بيابيد.

http://members.tripod.com/~gfrazz9/index.html

توضيحات كاملي در باره المپيك، برگزاري آن در ادوار گذاشته، فرهنگ آميخته با آن و بسياري مطالب ديگر را مي‌توانيد در سايت The Ancient Olympics بيابيد.

http://library/advanced.org/20622/the.htm

در زمينه فنون پزشكي و داروهاي طبي يونانيان و روميان نيز مي‌توانيد در اينترنت اطلاعات به دست آوريد. يكي از سايت‌هاي خوب براي كسب اين گونه اطلاعات، سايت Ancient Medicine مي‌باشد.

http://www.ea.pvt.k12.pa.us/medant/